Driving or Flying – Which is Cheaper?

hasenstein (sxc.hu)

Compare the cost of gas with the cost of flying by using AAA’s free calculator at http://www.fuelcostcalculator.com.

Example: Driving four people fromDenver toNashville in a 2007 Toyota Corolla uses about 62 gallons of gas and recently cost about $130/round-trip — compared with at least $952 for four round-trip air tickets.

Source:Nancy Dunnan, a New York City-based financial and travel adviser, editor of TravelSmart newsletter and author or coauthor of 25 books.

Advertisements

2 responses to this post.

  1. Wow! Now that’s just craziness!

    Reply

  2. Posted by sukkafu on July 3, 2011 at 23:36

    $130 / 62 gallons = $2.09 per gallon- this is obviously wrong. also 4 people in a toyota corolla would be very uncomfortable after 2 hrs in the car let alone that if they averaged 30 miles per gallon-that would be 1800 + miles roundtrip- = 3 or more days driving there and back. what about lodging expense- nobody would be sleeping in the car would they? stops, traffic jams, bad weather delays, car problems, a corolla in an accident is crunch city for sure.

    Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: